گروه کوهنوردی آریا بندر انزلی
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


گروه کوهنوردی آریا به عنوان اولین گروه رسمی هیئت کوهنوردی بندر انزلی در راستای توسعه و ترویج این ورزش و جذب و تشویق افراد مخصوصا جوانان در استفاده کامل تر از طبیعت در جهت متعالی نمودن جسم و روح خود سال 1380 فعالیت خود را آغاز نمود و از آن تاریخ تا کنون پس از پشت سر گذاشتن مشکلات بیشماری علیرغم جمعیت کم شهرستان و فقدان کوه و توجه گسترده عمومی به بسیاری از رشته های ورزشی مخصوصا قایقرانی و فوتبال توانسته حضوری قابل قبول در عرصه کوهنوردی کشور داشته باشدو.........

پروفایل مدير وبلاگ
ورود کاربران
رمز عبو را فراموش کرده ام
عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجددآخرین برنامه سال 92 که به صورت مشترک بین تیم های بندر انزلی برگزار شد صعود  فنی به قله شاه معلم بود....(به دلیل راه اندازی مجدد سایت گروه در این زمان این مطلب انتشار یافت)

برای مشاهده جزییات و دیدن عکس های این صعود به ادامه مطلب بروید.....با تشکر....

 

 

 

 

 

 

اطلاعاتی درمورد شاه معلم:

شاه معلم بلندترین قله استان گیلان است که واقع در جنوب غربی این استان و در امتداد رشته کوههای تالش قرار گرفته است.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران این قله که شهرک ماسوله نیز در سر راه آن واقع است با 3070 متر ارتفاع بلندترین قله حومه حغرافیایی استان گیلان به شمار می رود قله یاد شده در بین کوهنوردان داخل استان و خارج استان جایگاه خاصی دارد و به جهت سرسختی و زیبایی خط الراسی آن زبانزد صعود کنندگان به شاه معلم می باشد.
بر اساس این گزارش طبق باورهای مردم منطقه شاه معلم نام فرد عابدی بوده است که برای اشراق و سیرو سلوک عارفانه در سالیان دور به این رشته کوهها پناه آورده بود و در این مناطق به شناخت عمیقی دست یافت. این استاد زاهد در قله این کوه زندگی میکرد و پس از مرگ نیز طبق وصیتش او را در قله بلندترین رشته کوه آن منطقه به خاک سپردند از این رو این قله برای روستاییان جنبه های مقدسی نیز دارد.

نام سمبلیک قله شاه معلم که از دو واژه شاه و معلم تشکیل یافته است یادآور دو حقیقت مهم در مورد این قله می باشد نخست واژه شاه که نشان برتری و بلندی است و دیگر معلم است که تداعی کننده آموزش راه و رسم زندگی در کوهستان می باشد مسیر های صعود به این قله به دلیل اقلیم خاص و طول مسافتهای آن تجربیات بسیاری برای آموزش به کوهنوردان دارد صعود به شاه معلم از شهرک ماسوله آغاز و دارای دو مرحله می باشد.
مرحله اول از شمال شرقی ماسوله و به سمت امازاده ابراهیم شهرک ماسوله ادامه می یابد. در این امام زاده صبحانه صرف می شود و کوهنوردان از آب چشمه گوارای ان استفاده می کنند که در ادامه، مسیر خود را بالای امام زاده و به سمت چپ می پیمایند که در غرب دامنه شیب دار منطقه «داره سر» است حرکت نموده تا به گردنه «قلعه بن» برسند این مسیر پوشیده از درختچه های بومی است اولین منطقه مسکونی ییلاقی در این سمت قرار دارد که آن را با نام «لشگرگاه» می خوانند. منطقه خارند هم کمی بالاتر از لشگر گاه واقع گردیده است در این دو دشت کوچک نزدیک به هم دو طایفه روستایی 6 ماه سال را برای علوفه دادن به دامهای خود در آن سپری می کنند. این مناطق زیبا که چشم انداز زیبایی نیز رو به دیواره عظیم کوله بار و خط الراس جنوب غربی ماسوله دارد، استراحتگاه موقتی مناسبی برای کوهنوردان محسوب می گردد. حدود نیم ساعت پس از عبور از خارند به جاده ماسوله و دولیچال برخورد می کنیم که در آنجا مرحله اول صعود به شاه معلم به پایان می رسد.
در ادامه این گزارش امده است :مرحله دوم صعود از سه مسیر مختلف می تواند صورت گیرد. 1-مسیر پناهگاه (جبهه شمالی): این مسیر نسبت به دو مسیر دیگر طولانی تر ولی مستقیم تر و با شیب ملایم تری می باشد غالب صعودهای 2 روزه شاه معلم از این مسیر صورت می گیرد به این صورت که روز اول تا پناهگاه که پای قله قرار دارد صعود انجام می شود و روز دوم به قله صعود می شود و به ماسوله باز می گردند. در زمستان رسیدن به پناهگاه خود یک صعود کامل به شمار می رود و نیز در زمستان هنگام صعود از این مسیر باید مراقب بهمن های دامنه شمالی شاه معلم بود تنها چشمه آب این مسیر یکی نزدیک جاده و در منطقه دوریکله و دیگری بعد از پناهگاه در منطقه هفت خونی می باشد پوشش منطقه نیز سنگلاخی و مرتعی است. 2-مسیر خط الراس:از دید بسیاری از کوهنوردان این مسیر به دلیل اشراف به هر دو منطقه شمالی و جنوبی خط الراس زیباترین مسیر صعود به شاه معلم است. بعد از جاده و رسیدن به کلبه های دوریکله صعود کنندگان که قصد صعود از این مسیر را دارند مسیر خود را به سمت شمال خط الراس ادامه می دهند در حالی که مسیر پناهگاه به سمت راست می پیچد بعد از رسیدن به خط الراس حرکت از روی خط الراس تا قلل شاه معلم ادامه می یابد .3-مسیر دولیچال (جبهه جنوبی):پس از رسیدن به جاده راه را ادامه می دهند تابه کارگاه راه سازی و منطقه دولیچال برسند این مسیر پرشیب تر بوده و به دلیل ریزش سنگ و وجود شن اسکی دشوارتر به نظر می رسد. پس از صعود از منطقه دولیچال به سمت راست منحرف شده تا از دره ای که به زیر قله اول ختم می شود صعود ادامه می یابد در زمستان این مسیر بهمن خیز می باشد گروه های کوهنوردی که قصد صعود آسانتری را به شاه معلم دارند با ماشین تا کارگاه راه سازی دولیچال می آیند تا از آنجا صعود خود را از این قله مرتفع آغاز کنند.

گزارش گروه

همنوردان

 

خانم ها: فیروزه ایرانی نژاد- خاله فریبا و دخترش نجوا- میترا تمدن- مریم تمدن- گلزار- نسیم بن یعقوب- گلریز میرزاجانی- سمیرا عالی-

 

آقایان: غلام راوند- بهروز رسولی- حامد گنجی- پدرام شیشوان- رضا آهنین جان- داوود کریم بخش- شاهرخ نژاد- مهرداد پورغلامی- دانیال بیگ پوریان- جبلی- محسن باشتین- رامین شیرجهانی- رحمان اسماعیلی- محمدامین معصومی- محمد صیاد- خباز- امیر داداشی- رامین بهمنی- آقا صمد- و امیر حسین پوررزاز


اریخ اجرا:  (22 و 23 اسفند 92)

 

آخرین برنامه فصل زمستان گروه آریا انزلی صعود به قله شاه معلم مشترک با گروه های چکاد و دامون انزلی بصورت دو روزه اجرا گردید. هدف از اجرای دو روزه ایجاد ارتباط و آشنایی بیشتر اعضای گروه ها بود.

 

سرپرست آقای رضا آهنین جان از گروه آریا بودند.

 

راهنما: داوود کریم بخش (آریا)               جلودار: گلریز میرزاجانی(دامون)        عقب دار: حامد گنجی (دامون)

 

 

غروب پنجشنبه با یک مینی بوس به سمت ماسوله حرکت کردیم. قرار بود شب را در خانه ای که توسط گروه گرفته شده بود استراحت کرده و صبح زود حرکت کنیم.


 

 

 


از 28 نفر سه نفر در ماسوله ماندند و بقیه در ساعت 4:15 جمعه صعود را از ماسوله آغاز کردنددر ساعت 7:30 در بالای جاده کنار تک درخت برفی پس از خوردن صبحانه و استراحتی کوتاه حرکت کردیم.در جاده پایین دو تن از یاران به ما اضافه شدند که با هم به صعود ادامه دادیم...

 

 

در ساعت 10:25 به یال رسیدیم. قرار بود تا ساعت 1:00 رفته و به هرجا رسیدیم برگردیم. وقتی به ارتفاع 2730 متری رسیدیم ساعت 12:30 بود و با تصمیم سرپرست صعود ( شرایط نا مساعد جوی ) به پایان رسید. پس از گرفتن عکس در ساعت 12:45 به سمت پایین حرکت کردیم.


در ساعت 3:40 به کلبه بعد جاده رسیدیم.( جان پناهی برای استراحت که البته در اکثر مواقع در آن قفل است ولی این بار باز بود) با تصمیم سرپرست ناهار را آنجا خوردیم. هنگام صرف ناهار دانه های برف آرام آرام شروع به باریدن کردند. بارش طوری بود که من و تعدادی را که بیرون کلبه بودیم خیس کند. خلاصه در ساعت 4:15 به سمت پایین حرکت کردیم. نزدیک به ساعت 6:00 در امامزاده و 6:30 در خانه (واقع در ماسوله) بودیم.


 

 

 

 

پس از استراحت و صحبت های سرپرست در ساعت 7:30 به سمت مینی بوس ها رفتیم. (در برگشت یک مینی بوس دیگر هم گرفته شد)برنامه بسیار عالی برگزار شد به ویژه که تمامی اعضای گروه با هم دلی محیطی گرم و صمیمی را به وجود آورده بودند به امید صعود های مشترک در آینده با حضور شما عزیزانی که خواننده این مطلب بودید......چشمک

 

 
نوع مطلب : کوهنوردی، 
برچسب ها :

امتیاز : :: نتیجه : 1 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 5
تعداد بازدید مطلب : 126
شنبه 02 فروردين 1393 :: 15:40