گروه کوهنوردی آریا بندر انزلی
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


گروه کوهنوردی آریا به عنوان اولین گروه رسمی هیئت کوهنوردی بندر انزلی در راستای توسعه و ترویج این ورزش و جذب و تشویق افراد مخصوصا جوانان در استفاده کامل تر از طبیعت در جهت متعالی نمودن جسم و روح خود سال 1380 فعالیت خود را آغاز نمود و از آن تاریخ تا کنون پس از پشت سر گذاشتن مشکلات بیشماری علیرغم جمعیت کم شهرستان و فقدان کوه و توجه گسترده عمومی به بسیاری از رشته های ورزشی مخصوصا قایقرانی و فوتبال توانسته حضوری قابل قبول در عرصه کوهنوردی کشور داشته باشدو.........

پروفایل مدير وبلاگ
ورود کاربران
رمز عبو را فراموش کرده ام
عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدددرمورد انواع بهمن و روش شناسایی منطقه بهمن و روش عبور از منطقه بهمن و کمک به افراد گیر افتاده در زیر بهمن و... اطلاعات در اینترنت و کتاب ها فراوان است. اما فرد گیر افتاده در زیر بهمن در صورت نمردن بر اثر ضربات معمولا" 15 دقیقه تا خفه شدن زمان دارد. بنابراین کمک های خارجی و نیروی نجات و... در اکثر موارد برای بیرون آوردن جسد فرد خواهند رسید.
پس باید خودتان به فکر نجات خود در زیر برف باشید!!!
متاسفانه اطلاعات در مورد نجات در زیر بهمن درحد کافی بیان نشده است بنا براین ما تا جای ممکن و در حد اطلاعات کسب نموده از سایت های دیگر چند نکته را در اینجا بیان نموده ایم.

برای مشاهده به ادامه مطلب ........

برای نجات خود در زیر برف باید سه مرحله زیر را هنگام ریزش و یورش بهمن به سمت خودتان در نظر داشته باشید :

الف - هنگام شروع بهمن :
1- صدای بهمن را از طریق فیلم ها و کلیپ های صوتی بارها گوش دهید تا با شنیدن صدای بهمن در طبیعت ذهن شما به صورت نا خودآگاه و به سرعت واکنش نشان دهد.(زیرا در خیلی موارد افراد تا چندین ثانیه در شوک و سرگردانی هستند).
2- به محض شنیدن صدا شروع به دویدن کنید.
3- در شروع دویدن به پشت سر خود و منطقه یورش بهمن نگاه کنید و به سمت خروج از آن بروید.(منطقه ای که سرعت ریزش از دیگر منطقه ها بیشتر است و زودتر به شما خواهد رسید منطقه یورش بهمن است ،پس به سمت کناره ها و یا شیبهایی که در آنجا بهمن یورش کمتری دارد بدوید).
4- کوله سنگین را رها کنید تا سریعتر فرار کرده و ضربات وارده به شما کمتر باشد و کوله سبک را به همراه داشته باشید تا از شدت ضربات وارده به شما کاسته شود.
5- به سمت موانع بزرگ بروید(چاله،سنگ و درخت بزرگ) تا پشت آنها پناه بگیرید.اما اگر حدس می زنید که بهمن قبل از رسیدن شما به موانع به شما خواهد رسید نباید به سمت آنها بروید،زیرا به شدت شما را به موانع خواهد کوبید.

 

 


ب- هنگام رسیدن بهمن به شما :
1- در بهمن های پودری رو به دره نشسته و زانوها را در شکم فرو کرده و سر را در میان زانو بگیرید و دست ها پشت گردن قلاب شود تا مانند گلوله حرکت کنید.
2- در بهمن های خیس قدمهایتان را بلندتر و بازتر همانند دوندگان پرش طول بردارید و با دستانتان به صورت باز شنا کنید.(این موارد باعث می شود که بتوانید رو سطح برف بمانید و کمتر در برف فرو بروید).
3- در بهمن های یخی (تکه های بزرگ جدا شده برف و یخ) با زانوی خم شده آماده پرش بر روی قطعه های یخی باشد.
3- در هنگام رسیدن بهمن دهانتان را ببندید تا پر از برف نشود.(اکثر افراد در همان لحظات اول به علت باز بودن دهانشان که پر از برف می شود خفه می شوند !).

 

 

 

 

 

 

 

ج- نجات خودتان در زیر بهمن :
1- ابتدا با دست جلوی صورت خود را باز کنید تا بتوانید نفس بکشید.(برف را خیلی به همه طرف فشرده نکنید تا خلل و فرج برف پر نشود و هوا در جلوی صورت شما در جریان باشد).
2- نکته بسیار مهم : سپس آب دهان خود را بدون پرتاب کردن و به آرامی از دهان خود خارج کنید،به هر سمتی که رفت آنجا زمین است (به علت وجود جاذبه زمین به سمت پایین می رود. واین تنها تکنیک یافتن مسیر در زیر برف است) و شما باید به سمت مخالف یعنی بالا حرکت کنید(بارها و بار ها اجساد افرادی را پیدا کردند که با سطح فاصله کمی داشتند ولی به صورت افقی و یا به سمت پایین حرکت کرده بودند،زیرا در هنگام گیر افتادن در زیر بهمن افراد با ضرباتی که به آنها می خورد گیج می شوند و مسیر رو به بالا را نمی توانند تشخیص دهند).
3- بعضی ها می گویند که به سمت نور بروید ولی در خیلی موارد برف تیره (مخلوط شده با خاک در بالای سر شماست و برف روشن در اطراف و می تواند گمراهتان کند،پس بهتر است از روش آب دهان استفاده کنید)
4- با چاقو یا دستکش و یا هر وسیله ای که در کوله دارید شروع به جابجایی برف کنید.
5- برف ها را از جلوی صورت و بالای سرتان برداشته و به زیر پایتان منتقل کرده و به پیش بروید.
6- هر چند لحظه استراحت کنید و در هنگام استراحت به صدای افرادی که برای نجات شما آمده اند گوش کنید و قبل از شروع دوباره انتقال برف یک فریاد بلند بزنید تا اگر کسی آنجا باشد صدای شما را بشنود.
7- مدفوع و ادرار نکنید تا گرمایتان هدر نرود و در زیر برف یخ نزنید.
8- در نبود اکسیژن کمتر فعالیت کنید تا خفه نشوید.البته اگر صدای دوستانتان را می شنوید و آنها به دنبال شما هستند.
9- اگر خونریزی دارید آن قسمت را به برف فشار دهید تا بند بیاید.

نکته بسیار مهم : تمام این اتفاقات می تواند در زمان کوتاهی در حد چندین ثانیه بیافتد بنابراین شما باید بارها و بارها قبل از بهمن موارد بالا را تمرین کنید تا در هنگام بهمن بتوانید به سرعت عکس العمل نشان دهید.

 

 

 

با تشکر از آقای عباس جندقی

 

 
نوع مطلب : آموزشی، 
برچسب ها :

امتیاز : :: نتیجه : 3 امتیاز توسط 3 نفر مجموع امتیاز : 12
تعداد بازدید مطلب : 404
پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393 :: 16:23