گروه کوهنوردی آریا بندر انزلی
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


گروه کوهنوردی آریا به عنوان اولین گروه رسمی هیئت کوهنوردی بندر انزلی در راستای توسعه و ترویج این ورزش و جذب و تشویق افراد مخصوصا جوانان در استفاده کامل تر از طبیعت در جهت متعالی نمودن جسم و روح خود سال 1380 فعالیت خود را آغاز نمود و از آن تاریخ تا کنون پس از پشت سر گذاشتن مشکلات بیشماری علیرغم جمعیت کم شهرستان و فقدان کوه و توجه گسترده عمومی به بسیاری از رشته های ورزشی مخصوصا قایقرانی و فوتبال توانسته حضوری قابل قبول در عرصه کوهنوردی کشور داشته باشدو.........

پروفایل مدير وبلاگ
ورود کاربران
رمز عبو را فراموش کرده ام
عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد


قله تروشوم به ارتفاع ۲۴۶۰ متر واقع در ارتفاعات ماسوله همراه با مسیری بسیار زیبا و جنگلی با چشمه های فراوان است. این قله از سمتی با یک خط الراس به قله گرد سایه متصل میباشد
این قله یکی از قلل مهم ماسوله میباشد.
قله تروشوم از مسیر آلیان (جبهه شرقی)
قله تروشوم دارای دامنه های وسیعی با مسیر های مختلف صعود  (حد اقل دوازده مسیر صعود از جبهه های مختلف ) می باشد. یکی از مسیرهای جذاب صعود به این قله مسیر آلیان یعنی جبهه شرقی آن است.
برای دست یابی به پای کوه اگر از جاده ضیابر- گوراب زرمخ حرکت کنید بعد از گوراب زرمخ در حوالی روستای سه سار (معروف به سه راه سه سار) یک سه راهی قرار دارد که در انجا به سمت راست یعنی منطقه آلیان می پیچیم. این جاده را تابه انتها می رویم تا جایی که جاده خاکی می شود و نهایتا به محوطه چند خانه روستایی معروف به روستای مشکه (Meshekeh) جاده به انتها می رسد. آبادی مشکه با مردم مهربانش آغاز پیمایش شما خواهد بود.


صعود از این مسیر به قله تروشوم سه مرحله دارد:


1: مرحله اول :    در ابتدا حتما وجود اب کافی در کوله ها را به نفرات گوشزد نمایید.مسیر از پشت خانه های سمت چپ  یه سمت رودخانه پایین می رود در انجا بسیار مهم است که ابتدای را ه را درست انتخاب کنید و در مسیر درست قرار گیرید , جلوتر پاکوب مناسبی قرار دارد.حتما از کمک افراد محلی برای تایید درستی مسیر دهرا کمک بگیرید. در قسمت اول , مسیر شیبدار است (حدود بیست تا چهل و پنج در جه متغیر است). سی دقیقه پس از آغاز حرکت به کلبه هایی در منطقه سیاه کول می رسید و حدود یک ساعت هم کلا طول خواهد کشید تا بر روی یال فرعی با نام محلی سرا دول  قرار بگیرید . اینجا بخش اول  به پایان می رسد. (جهت کلی حرکت به سمت جنوب غربی - منطقه جنگلی)
2: مرحله دوم : مسیر در این بخش تماما از روی یک یال حرکت می کند و جهت حرکت نیز به سمت غرب تغییر پیدا می کند. مسیر در بخش دوم جذابتر می گردد و حدود سه ساعت رسیدن به ییلاق زیبای دهرا طول میکشد. از آن جهت به این منطقه دهرا می گویند که مسیر های بسیاری به آنجا ختم می شود ( ده + راه ). مسیر یابی این بخش هم بدلیل حرکت یکنواخت از روی یال و وجود پاکوب  بسیار ساده است.(منطقه جنگلی)
3: مرحله سوم : ییلاق زیبای دهرا می تواند اطراقگاه مناسبی برای افرادی که قصد ادامه صعود ندارند باشد. در این ییلاق امکاناتی مانند کلبه و آب وجود دارد. تیمی که از اینجا قصد صعود قله را دارد باید پنجاه دقیقه دیگر با سرعت متوسط در همان جهت (غرب) به سمت قله که مسیرش اینک کاملا واضح است حرکت نماید. تنها نکته ایکه نباید از نظر دور داشت انکه در صورت وجود مه همرا ه داشتن جی پی اس ضروری است. (منطقه مرتعی)دو یال بلند از جبهه شمال (منطقه چسلی ماسال) یکی به گرد سایه (یال طولانی تر) و دیگری به قله تروشوم (یال کوتاهتر) می رسد . در حد واسط این دوقله این دو یال هم به یکدیگر اتصال پیدا می کند.


 


 

 

 

 

مسیر صعود بعدی که از مسیر جاده ماسوله می باشد که نرسیده به شهر ماسوله کنار یک رودخانه که پلی از آن می گذرد قرار گرفته که خود آن بخش به 2 قسمت یکی از راه سمت راست و دیگری از راه سمت چپ که در نهایت هر 2 به یال بالایی نزدیک به قله ختم می شود ...عکس های ماهواره ای این مسیر در زیر قرار داده شده...

حرکت از مسیر سمت راست

مرحله اول : به روستایی در اول مسیر بر می خوریم که دارای مناظر بسیار زیبا می باشد و در آنجا می توانیم آب فراهم آوریم بعد آن به دشت و یک کلبه جنگلی در مسیر می رسیم که بسیار زیباست..

بعد از حدود 1 ساعت گذشتن از این مسیر که از پاکوب سمت راست حرکت کرده و تقریبا به مسیر کوه سمت راست که یک کلبه تک بر روی آن قرار دارد حرکت را ادامه داده به یک آبادی و یک کلبه بر روی تپه می رسیم که معمولا اهالی گوسفندان خود را برای چرا به انجا می برند. که در ان چشمه برای آشامیدن قرار دارد.

مرحله دوم: بعد کلبه در بالا حدود 30 دقیقه در یک مسیر جنگلی با شیبی تقریبا تند مواجهه می شویم و بعد از آن به چند تکه سنگ صخره ای می رسیم که آن را دور زده به سمت راست حرکت می کنیم و بعد از آن دیگر تقریبا قله تروشوم قابل رویت است .

مرحله سوم: بعد از گذشت از یال اول  نزدیک به چند کلبه در دامنه و پایین قله می رسیم که تقریبا پایان راه صعود است و در اینجا نیز چشمه دیگری برای نوشیدن آب قرار دارد و با بالا رفتن از شیب تند قله به ان دست پیدا خواهیم کرد.

  

 

 


 

 

 

 

 

 

 


نوع مطلب : تروشوم، 
برچسب ها :

امتیاز : :: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 6
تعداد بازدید مطلب : 103
سه شنبه 23 ارديبهشت 1393 :: 13:44